28 Temmuz 2020 Salı

Your Lie in April - Shigatsu wa Kimi no Uso / Anime Yorumu

Merhabalar. Bu yazıyı görünce şaşırdınız mı? Uzun zaman oldu.. Sürekli yazma ve paylaşma isteği ile dolu olsam da biriktirmek, bir kenara çekilmek şu anda daha cazip geliyor bana ne yalan söyleyeyim. Burası benim evim gibi. Hiç bir zaman kapatmayı düşünmedim ama ara vermeden de yola tam gaz devam etmek benim için zor gibi. Bir süre daha böyle devam edeceğiz gibi gözüküyor. Bu süreçte ben yine gördüğüm, izlediğim okuduğum şeyleri elimden geldiğince ve yettiğince paylaşacağım sizlerle. Bunu bir görev haline getirmeden. Zira +1 görevi daha kaldıracak gücü bulamıyorum kendimde. Neyse. Bunu daha sonra detaylıca konuşalım mı? Haydi geçelim bu güzel anime ile ilgili yorumuma.
Tür: Romantik, Dram, Müzik
Bölüm Sayısı: 22

Your Lie in April konusu

14 yaşında ve yaşına rağmen dahi olarak kabul edilen Kousei Arima annesinin baskıcı ve ağır piyano eğitimlerinden sonra notaları duyamaz hale gelmiştir. Annesi öldükten sonra da piyanodan iyice uzaklaşır. Bir bahar günü keman virtüözü Miyazono Kaori ile tanışana kadar.. Kousei’nin renksiz hayatı Kaori’nin renkleri sayesinde canlanır. Nisan ayında Sakuraların açması gibi.. Başına buyruk olan Kaori, Kousei’ye hayatı öğretecek ve renkleri yeniden bulmasına yardımcı olacaktır.

Uzun zamandır izlemek istediğim bir animeydi ama doğru zamanı bulamamıştım. Sonrasında Netflix de yayınlanmaya başladığını görünce hemen indirip sabah akşam işe gidiş dönüşlerimde 1 2 bölüm diye diye izlemeye başladım. Netflixte animelerin de olması beni aşırı mutlu ediyor itiraf etmek gerekirse. İndirip izleme özelliği canım oldu son zamanlarda. Yolculuğum kısa sürdüğü için çok daha fazla bölüm izleyemedim ne yazık ki. Şayet evde izliyor olsaydım çok kısa bir sürede bitmiş olacaktı. Öyle güzel akıyor ki anime. 
Duygusu, romantizmi yerinde. Komedisi ise dozunda. You lie in april animesi dram yönü kuvvetli bir anime ama sizi drama boğmadan yaşatıyorlar bu hüzünlü hisleri. Araya komedi unsurlarını da ekleyerek çok dengeli ve güzel bir iş çıkarmışlar. Salt dram yok yani ortada. Gözleriniz dolarken bir anda gülebiliyor yada tam tersi duygular yaşayabiliyorsunuz. Bu da senaryonun güzelliğinden.

Tsubaki ile Arima'nın arkadaşlığı çok güzeldi. İmrenilecek kadar. Hem çok imrendim hem çok üzüldüm. Baya baya Araf da kaldım yani..  Spoiler olmaması için detaya inmeyeyim ama yan karakterler ve hikayeleri de çok yerindeydi. Senaryo gereği, Kaori, Kousei'yi kendine eşlikçi yapmak için o kadar uğraştı kii. Kahkahalarla izledim. Kitabının arası, dolabı, müzik sınıfı, evi, hatta telefonunun duvar kağıdını bile notalarla doldurmuştu Kaori. Kousei'nin mimiklerini görmek aşırı komikti. Çizimlere ise bayıldım. Tam istediğim gibi çizilmişti o sahneler. Koca koca kafalar, şaşkın sinirli yüz ifadeleri.. Özellikle çocuk karakterlerin ve çocukluklarının olduğu sahnelerdeki çizimlerin tatlılığı kalbimden vurdu beni. 
Bölüm 5. "Kadınları ağlatma! İşte bu yüzden oğlanlar aptaldır."
Arimayı öyle bir dert etmiş ki diğer müzisyenler kendilerine. Sinirlerim zıpladı resmen. 14 yaşındaki çocukların hep en iyi olma istekleri, emekleri ve omuzlarına yüklenen o ağır yük. Hep en iyisini yapmak zorunda bırakılmaları.. "Herkes müzik için bir yere dayanıyor. Öfkesine, arzusuna, birileri tarafından fark edilmesine, keşfedilmesine.. Peki sen neye dayandın?" diye sordu ve "sana" cevabını verdi ya. O kadar romantikti ki. Etrafta ateş böceklerinin ışığı. Bir de toplu taşımadayım. Nasıl sırıtıyorum ama.. Allah'tan maskem vardı da kısılan gözlerim hariç bir pot kırmadım topluluk içinde. Zaten anime izleyen biri olmak zor kalabalıkta. "Ay, çizgi film mi izliyon kıs çen" diyor olabilirler yani içlerinden, hahah.
En sevdiğim chibi olarak çizilen anime karakterleri olabilir. Bide kızmalı gülmeli sahnelerde ağızlarını yüzlerini kocaman çizmeleri. Tam anlatamadım ama.. İzleyenler anladı beni. Tam da alttaki gif gibi aslında. Bu animede de bolca mevcut bu sahnelerden. Öyle komiktiler kii. Kahkaha atmamak için zor tuttum kendimi.
Ve finalde.. Kousei, hatunun mektubunu okudu ya..  Spoilere girmez bu diye düşünüyorum. Nedenleri ve nasılları var çünkü. Nasıl sıktım kendimi nasıl anlatamam. Topluluk içinde izleyecekseniz kesinlikle son bir kaç bölümden uzak durmalısınız. Bende ne yaptım? Dramın dibine düştüm. Sonrası kafamı eğmeler, başımı nereye soksamlar... Ay gözyaşımı hemen sileyimler. Evde olsaydım şayet gözyaşlarım sular seller olurdu ama iyi ki izlemişim. Bu kadar geç izlediğim için biraz üzgün olsam da doğru zaman buymuş demek ki. 22 bölüm sürmesine bakmayın bir çırpıda bitiyor ve size şahane bir müzik keyfi ve yerinde, güzel hisler bırakıyor. Aklımdan çıkmayan bu ost'u da ekleyeyim şuraya. Animenin bir de filmi var. Açıkçası izlemek istiyorum ama animenin kafamdaki büyülü halinin kaybolmasını da istemiyorum.. Bakalım. İzlersem eğer yorumlarım mutlaka. Son olarak şunu söylemek istiyorum. "Ya bu Kouise size neeetti??"
You lie in april animesini tamamladıktan sonra yine bir anime izleyeyim diyerek vakitsizlikten yarım bıraktığım akame ga kill animesine devam ettim ama sadece 3 bölüm izleyebildim. İçerisinde barındırdığı şiddet ve hafif çıplaklık unsurları sebebiyle toplu taşımada izlemek için zor bir tercihti. Günümüzde herkesin gözü birbirinin telefonunda iken.. Bu sebeple kendisi müsait bir anımı bekliyor tamamlanmak için. Onun yerine bende how i met your mother dizisine başladım. 3. sezona geldim bile. Gece gündüz izleyerek güzel vakit geçiriyorum efenim. Spoiler yemeden tamamlamaya çalışıyorum da zor oluyor tabi biraz. Caps'ler her yerde.. Bittiği zaman uzunca bir yorum yapabilirim hakkında. Şimdilik benden havadisler bu kadar. En kısa zamanda tekrar görüşelim.

Sevgilerimle.

4 yorum:

 1. Gerçekten herkesin gözü başkasının telefonunda bu yüzden çok sinirlendiğim bir anım da var 😠
  onun dışında benim de çok sevdiğim bir anime oldu müzik sevgileri bana müziği tekrar sevdirdi. :)

  YanıtlayınSil
 2. Benim de listemde olan, son anda tercihimi başka animeden yana kullandığım için hala beklemede duran bir anime :) Yorumun da çok hoş olmuş. Hem fikir verdi, hem de izlemek için heves oluşturdu :)

  YanıtlayınSil
 3. Ayy bir ara bir hevesle başladığım animelerden buu :) Sonra çok adapte olmayınca ziyan olmasın diye bıraktım. Sanırım benim biraz daha sakin kafayla izlemem gerekiyor dram içerikli olunca :) İzlediğimde-odaklandığımda- ama senin kadar seveceğimi düşünüyorum :)

  YanıtlayınSil